30 września grupa starszaków z naszego przedszkola odwiedziła szkolną bibliotekę. W ramach akcji „Dzień Głośnego Czytania” dzieci słuchały tekstu „Okulary” z książki o Panu Kuleczce. Przedszkolaki poznały znaczenie powiedzenia „patrzeć na świat przez różowe okulary”.
Były również kolorowanki – dzieci otrzymały szablony okularów do pokolorowania na różowo. Na zakończenie - z okazji Światowego Dnia Jabłka - dzieci otrzymały kolorowanki z jabłuszkami oraz zakładki do książek.
19 i 20 września klasy 7a i 7b uczestniczyły w wycieczce, której celem było zdobycie szczytu Hala Miziowa – 1272m.n.p.m
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Żywieckiego Parku Etnograficznego w Ślemieniu. Po przyjeździe do Korbielowa weszliśmy na szlak z plecakami i o godzinie 14.00 zameldowaliśmy się w schronisku górskim. Wieczór minął pod znakiem ogniska i pieczonych kiełbasek. Poranek następnego dnia przywitał nas piękną pogodą. Po śniadaniu zaczęliśmy zejście i po 3 godzinach dotarliśmy nad wodospad w Sopotni Wielkiej. W drodze powrotnej zaplanowany był jeszcze posiłek w Mc Donald’s. Do Rybnika wróciliśmy zmęczeni ale bardzo zadowoleni.
24września, wcześnie rano, klasa 8 wyruszyła na wycieczkę, której głównym punktem było zdobycie szczytu Hali Miziowej (1272m n.p.m.)
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Żywieckiego Parku Etnograficznego w Ślemieniu. W skansenie tym mogliśmy podziwiać m.in.: budynek szkoły z 1900 r., XIX-wieczny spichlerz, czy urokliwą "chałupę zielarki". Następnie udaliśmy się do Korbielowa, gdzie rozpoczęliśmy wędrówkę. Kolejnego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy nad wodospad w Sopotni Wielkiej. W drodze powrotnej zaplanowano postój w Mc Donald’s. Do domu wróciliśmy zmęczeni ale zadowoleni.
30 września klasa 1b obchodziła Dzień Chłopaka. Dziewczynki przygotowały dyplomy SUPER CHŁOPAKA dla swoich kolegów klasowych oraz słodkości. Przygotowanym prezentem dla wszystkich i chłopaków i dziewczyn była ciastolina. Dzieci realizując temat zdrowego odżywiania ulepiły z ciastoliny warzywa i owoce. Zabawy, uśmiechu i dobrych emocji było sporo.
Zaraz po przejściu fali powodziowej na Dolnym Śląsku w naszej szkole zosrganizowana została akcja pomocowa dla poszkodowanych osób. Uczniowie i ich rodzice okazali ogromne serca i jak zwykle zaangażowali się w zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Wszystkie datki zostały przekazane do Rybnickiej Rady Kobiet, która dostarczała najpotrzebniejsze rzeczy na tereny objete powodzią. Pomoc była celowana i dotarła do potrzebujących. Serdecznie dziękujemy wszystkim Darczyńcom, Wasze serca są ogromne!
To był piękny jesienny dzień – 8 października 2024.
W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych - klasa 8 wraz z wychowawczynią i bibliotekarką wybrała się tego dnia do PiMBP na warsztaty - „To co powiesz, może zmienić świat”.
W dniu 14 października cała społeczność szkolna uczniowie i nauczyciele zebrali się na uroczystej akademii z okazji Święta Edukacji Narodowej. Krótki występ artystyczny z piosenką i tańcem uświetnił to spotkanie. Wypowiedziano również wiele pięknych słów i podziękowań w stronę nauczycieli. Ten wyjątkowy dzień zapamiętają też uczniowie z klasy 1a i 1b, ponieważ zostali uroczyście pasowani na uczniów naszej szkoły.
15 października odbył się konkurs pięknego czytania dla klas III i IV.
Uczniowie dobrze się przygotowali, starając się jak najlepiej zinterpretować czytany fragment.
Jury po głębokim zastanowieniu się wyróżniło trzech uczniówi przyznało trzy nagrody główne. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki.
10 października obchodzony jest rok rocznie jako Światowy Dzień Drzewa. Na tę okoliczność nasi uczniowie stanęli przed nie lada wyzwaniem. Ich zadaniem było rozpoznanie drzew po ich liściach. Najlepszą w naszym dendrologicznym quizie okazała się Alicja Balcarek z klasy 3a, która bezbłędnie rozpoznała aż osiem rodzajów drzew! Drugie miejsce ex aequo zdobyli Liliana Karwot (kl.2 b), Ania Pasich (kl. 2 a) i Nikodem Mańka (kl.2 a). Trzecie miejsce przypadło w udziale Erykowi Balcarkowi z klasy 8.
Dziękujemy za wspólną zabawę. Zwycięzcom gratulujemy!
Wszystkich zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach bibliotecznych.
17 października klasa 3a i 3b wybrały się na wycieczkę do Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach. Zwiedziliśmy tam nowoczesną salę z interaktywną wystawą z infografikami, animacjami i grami na temat ochrony środowiska m.in segregacji śmieci, zrównoważonym rozwoju i stylu eko. Pani edukator przeprowadziła z dziećmi zajęcia o tematyce ekologiczne, a potem w sali projekcyjnej obejrzeliśmy film edukacyjny i wykonaliśmy prace plastyczną. Weszliśmy na dach budynku gdzie znajduję się ogród i taras widokowy. Uczniowie spędzili też aktywny czas na placu zabaw.
W piątek 18 października klasa 1a i 1b pojechały do Osin na warsztaty regionalne pt: „Kiszenie kapusty”. Uczniowie w humorystycznym tonie i po śląsku zapoznali się z procedurą kiszenia kapusty. Sami mogli zobaczyć i popróbować swoich sił w tarciu kapusty. Oczywiście było też smakowanie ukiszonej kapusty. Warsztaty uwieńczone zostały opowieścią o kapuście włoskiej i Królowej Bonie, a także pracą plastyczną w postaci śmiesznych ślimaków, które przecież liście kapusty uwielbiają. Warsztaty regionalne jak zawsze w Osinach były rewelacyjne. Dużo zabawy, śmiechu i pozytywnych emocji.
22 października klasa szósta odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną, aby wziąć udział
w zajęciach warsztatowych z kreatywności i wzbogacania słownictwa: Story Cubes(Kości – opowieści).
Prowadząca zajęcia opowiedziała o grze Story Cubes i przedstawiła jej krótką historię.
Rzucając kostkami mamy możliwość ułożenia niepowtarzalnej historii – opowieści. Jest to świetny trening dla wyobraźni, a w tych 9 kostkach drzemie ogromny potencjał.
Uczniowie pracowali razem i w grupach wykonując kilka ćwiczeń:
• podawali skojarzenia do obrazków
• tworzyli swoja własną opowieść na temat powodu swej nieobecności w szkole
• wykonali własne kości, które następnego dnia wykorzystali na lekcji j. polskiego
Prowadząca zajęcia pochwaliła naszych uczniów mówiąc, iż świetnie ze sobą współpracowali, wykazali się wyobraźnią i pomysłowością.
W piątek 25.10.2024 naszą szkołę odwiedził Pan Wiktor - Ratownik medyczny. Uczniowie wzięli udział w prelekcji z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Podczas spotkania uczniowie uczyli się jak należy sprawdzać u człowieka przytomność oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego.
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych został ogłoszony konkurs "Omnibus biblioteczny", który był adresowany do uczniów klas V-VIII.
Aby wziąć w nim udział nie była potrzebna żadna wiedza tajemna. Wystarczyło zaufać swojej inteligencji, intuicji i kreatywności.
Rozstrzygnięty został szkolny konkurs na najpiękniejszy różaniec.
31 października uczniowie klasy 8, 7a i 7b wraz z opiekunami uczestniczyli w wyjeździe na spektakl "Dziady", który wystawiony został w Teatrze Nowym w Zabrzu. Przedstawienie było oczywiście interpretacją II części "Dziadów" Adama Mickiewicza, które to są w kanonie lektur obowiązkowych w klasach 7 - 8 szkoły podstawowej. Spektakl ukazał widzom przenikanie sie świata żywych i świata umarłych, przekazał prawdy moralne zawarte w utworze wieszcza i przybliżył wszystkim ten dawny obrzęd. Dzieło w reżyserii Ireny Jun uhonorowane zostało Złotą Maską za scenografię, której autorem jest Jerzy Kalina.
30 października odbył się w naszej klasie DZIEŃ DYNI. Uczniowie dowiedzieli się, że dynia jest bardzo zdrowa, pożywna, zawiera witaminy oraz minerały.
W minionym tygodniu uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawczyniami uczestniczyli w uroczystości pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej. Zapoznali się z pracą biblioteki i poznali znaczenie bibliotek dla ludzi. Dowiedzieli się również jakie zasady wypożyczania książek obowiązują w naszej bibliotece, poznali kodeks czytelnika – czyli jak obchodzimy się z książkami, tak aby służyły innym jak najdłużej.