16 kwietnia uczniowie klasy 8 wraz z opiekunami oraz panią dyrektor Aleksandrą Koczy uczestniczyli w spotkaniu w Urzędzie Miasta z prezydentem Piotrem Kuczerą oraz radnym Franciszkiem Kurpanikiem. Podczas wizyty uczniowie mieli okazję zobaczyć salę plenarną, gabinet prezydenta oraz salę spotkań. Wysłuchali nie tylko historii naszego miasta, ale również poznali najważniejsze zasady funkcjonowania samorządu. Na koniec pan Kurpanik oprowadził wszystkich po urzędzie i pokazał najważniejsze sale, w których można załatwić ważne sprawy mieszkańców. Spotkanie było okazją do poznania pracy urzędu, obowiązków prezydenta i radnych, ale również do złożenia sobie wzajemnie życzeń światecznych.
W czwartek 10 kwietnia w bibliotece szkolnej wprowadziliśmy uczniów klas pierwszych w wielkanocny nastrój za przyczyną przedstawienia pt. "Wielkanocny koszyczek".
W podwójnych rolach (bajkowych i realistycznych) wystąpili uczniowie klasy 8 oraz 7, przybliżając najmłodszym symbolikę święconki - potraw wkładanych do koszyczka w Wielką Sobotę.
Pod okiem pani Mirelli uczyliśmy się wielkanocnej piosenki pt."Wielkanoc tuż , tuż", a sporej dawki ruchu dostarczył wszystkim utwór pt.: "Zając", do którego animacje brawurowo poprowadziła pani Beata.
Dziękujemy klasom 1a i 1b za przyjęcie zaproszenia, a Wiktorii, Marcie, Julce, Julianowi, Szymonowi oraz Lilianie i Lenie za zaangażowanie i przemożną chęć zrobienia czegoś fajnego dla naszej szkolnej społeczności.
8 kwietnia w naszej szkole osiemnaścioro uczniów klas IV-VIII z rybnickich szkół wzięło udział w trzeciej edycji międzyszkolnego konkursu „Wartości w naszym życiu”.
Celem konkursu jest promowanie edukacji klasycznej i wiążącym się z tym wychowanie do dobra, piękna oraz prawdy. Dzięki proponowanej lekturze „Drzewo życzeń” Katherine Applegate uczniowie zapoznali się z uniwersalnymi wartościami moralnymi, a hasłem przewodnim tegorocznej edycji była życzliwość, akceptacja i wrażliwość.
W piątek 4 kwietnia uczniowie klasy 1b udali się do manufaktury słodyczy "Bombon" w Rybniku. Podczas warsztatów cukierniczych uczniowie zobaczyli cały proces produkcji lizaków, od samego wylewania karmelu na blat, jego barwienia,wyrabiania na specjalnym haku po skręcanie i pakowanie. Oczywiście po pokazie każde dziecko samodzielnie wykonało swojego lizaka. Na koniec komisja zweryfikowała poprawność pracy i po krótkim egzaminie wszyscy otrzymali dyplom karmelarza! Pierwszoklasistom praca w manufakturze słodyczy bardzo się podobała. Wielu stwierdziło, że w przyszłości będą cukierniami, bo chcą mieć słodkie życie.
Polecamy wpaść na coś słodkiego do Bombona!
Klasa 3a w tym roku szkolnym bierze udział w ogólnopolskim projekcie Angielski jest FUNtastyczny. Głównym celem projektu jest pokazanie uczniom jak ważna w naszych czasach jest znajomość języka angielskiego, rozbudzenie zainteresowania nauką języków i poznawanie kultury krajów anglojęzycznych. Spośród prawie 60 propozycji zadań do wyboru, klasa zrealizowała już wymagane zadania, ale nie zamierzamy na tym poprzestać. 3a wykonała już między innymi:
2 kwietnia to Dzień Świadomości Autyzmu, a jego obchody zostały uświetnione wieloma inicjatywami w naszym mieście. Był między innymi Niebieski spacer, debata, konkurs plastyczny i wiele innych wydarzeń.
W tym roku po raz pierwszy w programie obchodów wydarzenia znalazło się niezmiernie wartościowe i ciekawe wydarzenie, czyli DEBATA z udziałem osób ze Spektrum Autyzmu, która odbyła się w Bibliotece Publicznej w Rybniku. Nasi uczniowie z klasy 8 uczestniczyli w wydarzeniu, obejrzeli niezwykle wartoświowy krótki film, a poźniej wysłuchali debaty. Na szereg ciekawych, wartościowych pytań związanych z tym jak to jest być "innym" odpowiadała czwórka uczestników - osób ze "spektrum" - wspieranych przez opiekunów (pedagogów, nauczycieli, psychologów).
Tego samego dnia nasza uczennica Emilia Karczmarz z klasy IIIb odierała nagrodę za zajęcie II miejsce w Konkursie plastycznym "Świat widziany sercem", zorganizowany w ramach obchodów Dnia Świadomości Autyzmu. Wręczenie dyplomów i nagród odbyło się w Edukatorium Juliusz w Rybniku. Serdecznie gratulujemy Emilce!
W naszej szkole uczniowie klas I-VII również uczestniczyli w wydarzeniach związanych z tym dniem.
W czwartek 2 kwietnia uczniowie klasy 8 uczesniczyli w spotkaniu z aspirantem Lesławem Mandralą w Komendzie Miejskiej Policji w Rybniku. Uczniowie otrzymali wiele informacji o pracy w policji, o wymaganiach formalnych potrzebnych do pracy w tym zawodzie. Wysłuchali również krótkiej prelekcji specjalisty ds broni - aspiranta Dawida Zająca. Mogli zobaczyć broń uzywaną obecnie przez policjantów. Na zakończenie spotkania uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z policjantem pracującym z psem policyjnym, zobaczyli krótki pokaz umiejetności i współpracy z psem.
Nasza szkoła w tym roku dołączyła do innowacyjnego projektu FitSchool. Jest to program sportowy, który łączy w sobie nowoczesne technologie z regularną aktywnością fizyczną. Nasi najmłodsi uczniowie aktywnie ćwiczą i naśladują ruchy wirtualnego trenera. Nauczyciele wybierają filmy treningowe oraz pomagają w prawidłowym wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń. Regularna aktywność fizyczna podnosi wydolność krążeniowo-oddechową oraz jest kluczem do profilaktyki chorób cywilizacyjnych. „W zdrowym ciele zdrowy duch” –działamy!
31.03 odbyła się wycieczka klasy 1a oraz 2a i 2 b do Kopalni Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. Klasy zostały podzielone na 12-sto osobowe grupy i po kolei każda grupa wyruszyła na spotkanie z czarną rzeczywistością.. Każdy mógł zmierzyć się z pracą górnika, biorąc do ręki kilof czy łopatę. Próbowaliśmy też ciąć drewno piłą "moja-twoja" oraz wzięliśmy udział w pokazie ratownictwa medycznego. Chodziliśmy niskimi korytarzami, widzieliśmy górnicze maszyny, przejechaliśmy się górniczą kolejką. Ten wyjazd był niezwykły i na pewno wszyscy go zapamiętamy!
Nasi uczniowie wzięli udział w Międzyszkolnej Lidze Języka Angielskiego, która odbyła się po raz 15sty w I Liceum Ogólnokształcącym w Rybniku.
Był to pięcioetapowy konkurs językowy, który sprawdzał nie tylko wiedzę, ale także kreatywność, odwagę i pasję uczestników. Cztery pierwsze części – pisemne – obejmowały gramatykę, słownictwo, rozumienie ze słuchu oraz czytanie ze zrozumieniem odbyły się 14 marca 2025r
Do pierwszego etapu z naszej szkoły zostali zakwalifikowani : Eryk Balcarek, Marta Potempa oraz Aleksandra Kula, wszyscy uczniowie klasy 8. Do konkursu podeszło 98 uczniów z 36 innych szkół. Do ścisłego finału przeszło tylko 16 uczniów, w tym Aleksandra Kula.
Zwieńczeniem rywalizacji był etap ustny, który co roku przybiera inną formułę i pozwala uczestnikom zaprezentować się w bardziej osobisty i twórczy sposób.
28 marca uczniowie klas trzecich razem z młodszymi koleżankami i kolegami z 1b udali się do Kopalni Soli w Wieliczce. To jeden z najcenniejszych zabytków, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Na początek uczniowie pokonali 800 schodów i zeszli na głębokość 135m pod ziemią. W podziemiach mogli zobaczyć wykute w soli komnaty, zwiedzili niezwykłe komory i kaplice z solnymi rzeźbami oraz płaskorzeźbami, w tym podobno najpiękniejszą na świecie Kaplicę św. Kingi. Uczniowie poznali również ciekawe historie i tajemnice kopalni. Po wędrówce wszyscy zjedli obiad w podziemnej sali i kupili pamiątki. Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce zostanie wszystkim na długo w pamięci.
27 marca uczeń klasy 1b-Jan Otręba- reprezentował naszą szkołę w trzecim etapie IX Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Dziecięcej "...JAK SKOWRONEK..."- Świat Wartości w Jastrzębiu-Zdroju. Wystąpiło szesnaścioro wspaniałych uczestników. Dzieci przeniosły publiczność w piękny świat przyjaźni, tolerancji, uprzejmości i spontanicznej radości. Wprawdzie nie udało się zdobyć nagrody, ale doświadczenia i dobra zabawa pozostaną na zawsze w pamięci. Gratulujemy Jankowi oraz nauczycielom- Pani Beacie Krawiec i Annie Biegonek-Otrębie.
24 marca w naszej szkole zorganizowany został Dzień Matematyki połączony z Pierwszym Dniem Wiosny oraz Dniem Kolorowej Skarpetki.
Poprzez organizację tego dnia, chcieliśmy dać uczniom klas IV – VIII trochę odmiany w nauce matematyki i pokazać jej inną, rozrywkową stronę.
Uczniowie do tego dnia przygotowywali się już wcześniej.
Na początek zobaczyliśmy inscenizację dotyczącą brył obrotowych, przygotowaną przez uczniów klasy VIIa - Jagodę Mielniczuk, Alicję Kulę oraz Katarzynę Wałach pt. „Miss obrotówki”. Wszystkich przybyłych na tę uroczystość przywitali wspaniali prowadzący – Helena Dorczak oraz Sebastian Skowronek – uczniowie klasy VIIa.
Na lekcjach informatyki uczniowie klas 4-8 korzystali z robotow zakupionych w ramach programu Laboratorium Przyszlosci. Podczas zajęć nauczyli się sterować robotami Codey Rocky oraz używali w praktyce wiedzy z kodowania, którą zdobyli podczas lekcji informatyki.
Uczniowie naszej szkoły realizują comiesięczne zadania w ramach programu "Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0" Tym razem skupialiśmy się na relacjach społecznych, współpracy i wartości przyjaźni.
Uczniowie klasy 1a chętnie wykonują różnorodne doświadczenia. Ostatnio omawialiśmy jednostki pojemności i sporo dowiedzieliśmy się o wodzie w ramach obchodów Światowego Dnia Wody. Dzieci chętnie przelewały wodę do pojemników o różnej objętości i poprzez doświadczenia zapamiętywały niełatwe zagadnienia związane z przeliczeniem jednostek.
21 marca przypada Pierwszy Dzień Wiosny. Tego dnia obchodzony jest też Światowy Dzień Zespołu Downa. Świętując te wydarzenia uczniowie klasy 1b najpierw przygotowali plakat przedstawiający wiosennego króliczka stworzonego z kolorowych skarpetek na znak solidarności z chorymi dziećmi. Potem był spacer wokół szkoły z tęczowymi rożdżkami. Poprzez wiosenną piosenke dzieci próbowały odczarować uśpioną wiosnę i wygonić zimę. Na koniec przyszedł czas na pierwsze wiosenne prace w szkolnym ogródku. Uczniowie uprzątnęli po zimie zeschłe liście i wygrabili podłoże. Tak przygotowane grządki czekały już na pierwsze nasiona i cebulki. Chłopcy posiali rzodkiewkę i pietruszkę, a dziewczynki posadziły czerwoną i żółtą cebulę. W klasie zaś dzieci do rozsadników wysiały dynię, buraki, pomidory i koper. Nie zabrakło też rzeżuchy i owsa. Teraz trzeba wyczekiwać aż na klasowym parapecie zaczną kiełkować pierwsze pędy i zrobi się zielono.
Klasa 1a powitała wiosnę kolorowym spacerem w kierunku lasu. Na spacerze obserwowaliśmy zmieniającą się przyrodę. Udało się nam nawet podziwiać z bliska kwitnące krokusy. Aby uczcić przyjście nowej pory roku nasza klasa zakasała rękawy, ubrała jednorazowe rękawiczki i zabrała się za sadzenie w szkolnym ogródku. Posadziliśmy miętę oraz bazylię. Przy okazji dzieci smakowały i wąchały zioła z naszego ogródka.
Pierwszy Dzień Wiosny minął na pracy, ale też i zabawie. Było sporo radości i dobrego humoru.
17 marca w ramach poznawania kultury krajów anglojęzycznych obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świętego Patryka. W czasie przerw można było wziąć udział w quizie dotyczącym patrona Irlandii i obchodów święta z nim związanego. Uczniowie klasy 7a chętnie pomagali w przygotowaniach i przeprowadzeniu zabaw w czasie przerw. Były kolorowe tatuaże, konkurs nawlekania na czas zielonych koralików, a w tle leciała irlandzka muzyka.
17 marca naszą szkołę odwiedził Kacper Woryna - absolwent naszej szkoły, żużlowiec, rybniczanin, aktualnie zawodnik drużyny Włokniarz Częstochowa oraz Lejonen Gislaved w Szwecji - brązowy medalista Mistrzostw Europy w 2024 roku oraz laureat wielu innych nagród. Kacper spotkał się z wszystkimi uczniami w sali gimnastycznej, w kórej na lekcje wychowania fizycznego uczęszczał w latach 2003 - 2009. Odpowiedział na pytania przygotowane przez przedstawicieli szkolnego Samorządu Uczniowskiego oraz zebranej publiczności. Opowiedział o swojej historii jako zawodnika żużlowego, o planach na przyszłość, przygotowaniach do startów i treningach. Przybliżył również uczniom tajniki sportu, budowę motoru oraz wygląd strojów. Po spotkaniu był czas na zdjęcia, autografy, odwiedziny w salach lekcyjnych oraz spotkania z uczniami i dawnymi nauczycielami. Wizyta była okazją do wspomnień i zakończyła się obietnicą spotkania na obchodach 120 lecia naszej szkoły, a to już zupełnie niedługo.
więcej informacji o naszym gościu można przeczytać na stronie https://wlokniarz.com/player/kacper-woryna/
Nauczyciele angielskiego i niemieckiego połączyli siły i zorganizowali konkurs plastyczno - językowy: Let's travel / Lass uns reisen. W dwóch kategoriach wiekowych - klasy 1- 3 i 4- 8 uczniowie mieli za zadanie narysować lub wykonać budowle w 3d wybranych zabytków Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec lub Austrii. Klasy młodsze wykonały piękne obrazki wykonane dowolną techniką. Starsze klasy zaś, stanęły na wysokości zadania i powstały wyjątkowe budowle. Na wystawie można było zobaczyć Biały Dom, Big Ben'a, Statuę Wolności, ale najpiękniejszym dziełem był most Golden Gate.