Szkoła w Zamysłowie wypełniła się - w czwartek 12 grudnia - zapachem pierników i śpiewem kolęd. To właśnie u nas zorganizowano kiermasz świąteczny i całe mnóstwo atrakcji. Atmosfera była iście rodzinna – na wydarzenie licznie przybyli uczniowie i ich rodzice, dziadkowie i rodzeństwo. Zainteresowani mogli zakupić ciasta i ozdoby świąteczne. Dzieci brały udział w warsztatach tworzenia kartek świątecznych i dekorowania pierników. Nie obyło się oczywiście bez występów młodych artystów. Na scenie pięknie zaprezentowały się dzieci naszej szkoły. Seniorzy z naszej dzielnicy obdarowani zostali słodkimi podarunkami. To było magiczne popołudnie.
6 grudnia jak co roku naszą szkołę odwiedził Mikołaj z panią Mikołajową. Wspaniałej atmosfery nie zepsuł nawet psotnik Grinch, który próbował ukraść prezenty! Na szczęscie mu się to nie udało! Uczniowie przygotowali dla Mikołaja laurki, kartki z życzeniami, plakaty i występy. Było nawet mleko i ciasteczka dla Mikołaja. Wszyscy świetnie się bawili i nikt nie wyszedł bez podarunku, bo przecież wszyscy cały rok byli bardzo grzeczni ;)
2 grudnia 2024 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Górnika. Jest to święto szczególnie bliskie, ponieważ mieszkamy na Śląsku, regionie, w którym znajduje się wiele kopalń. A nasz szkoła z tego słynie, że tradycja tu nie ginie. Kultywując wieloletnią tradycję uczestniczyliśmy w uroczystej akademii okazując szacunek i podziękowanie górnikom za ich ciężką pracę. Specjalnie dla górników uczniowie klas I-III przygotowali wyjątkowy program artystyczny , podczas którego mogliśmy usłyszeć piosenki i piękną śląską gwarę oraz wiele ciepłych słów adresowanych do górników. Na koniec uroczystości dzieci wręczyły drobne upominki i zaprosiły na słodki poczęstunek.
Klasa 2b i 3b wzięły udział w eliminacjach do Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Śląskiej „Karolinka”. Uczniowie zaśpiewali piosenki pt.: „Laboga dziewuszki” i „Świniorz”. Wspaniały wystep zapewnił naszym uczniom udział w finale! Gratulacje!
W wigilię Andrzejek od samego rana w świetlicy losowano, wybierano, celowano w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania- co mnie czeka w najbliższej przyszłości? jak będzie mieć na imię mój mąż lub żona? jaki zawód będę wykonywać? Były rebusy, zabawy i inne przyjemności, bowiem założenie na wstępie było jedno- miejmy z tego dużo śmiechu. Wprawdzie szklana kula była w naprawie u miejscowego maga, jednak para WOSK i KLUCZ spisała się na medal. Powstałych kształtów oraz ich interpretacji nie powstydziłby się żaden bajkopisarz i rzeźbiarz. Były okrzyki radości, rumieńce (kiedy udało się wylosować Piotra, a to był akurat ten Piotr, co dziewczęciu sen z powiek spędza), były achy i ochy zawodu, bo zamiast Krzysia wypadł Kuba, albo przyszły zawód to był rzeźnik, jednak w ogólnym rozrachunku zabawa była pyszna!
W piątek 29 listopada w klasie 1b odbyły się klasowe zabawy andrzejkowe. Na początku uczniowie poprzez prezentację multimedialną zapoznały się z tradycją i pochodzeniem Andrzejek. Następnie sami wzięli udział w klasowych wróżbach i zabawach. Było też lanie wosku i zgadywanie, co takiego przedstawia woskowa figurka. Zabawy, śmiechu i radości było wiele. Oczywiście jak to dzieciaki stwierdziły - to andrzejkowe wróżenie spełni się, albo nie spełni. Trzeba do tego podejść z humorem i przymrużeniem oka.
20 listopada obchodziliśmy Szkolny Dzień Praw Dziecka. Wszyscy uczniowie mogli sobie przypomnieć o prawach, które przysługują wszystkim dzieciom na całym świecie. W ubiegłym tygodniu odbyły się zajęcia edukacyjne i lekcje wychowawcze dotyczące tego tematu. W czasie Szkolnego Dnia Dziecka można było spędzić czas na przerwach w nieco inny sposób niż na co dzień. Na długich przerwach chętni mogli wziąć udział w quizie z zabawnymi poleceniami, a także odpocząć na wygodnych pufach i porysować na dużych kartkach. Nasza szkoła od lat bierze udział w projektach proponowanych przez fundację UNICEF. Tym razem zdobyliśmy dyplom za zaaranżowanie w działaniu przybliżające temat praw dziecka.
Dzień Pluszowego Misia zakończony
Właściwie to były dni pluszowych misi. Trwały ponad tydzień.
W bibliotece szkolnej zorganizowano misiową wystawkę ukochanych pluszaków. Już tydzień wcześniej uczniowie oddawali w nasze ręce swoje maskotki. Łącznie było ich ponad czterdzieści, usadowione na półkach w regałach oraz parapetach okiennych. Wystawa unaoczniła wszystkim jak różnorodne mogą być pluszowe misie zarówno pod względem wielkości, kształtu, koloru futerka, a nawet ubranek dziewczęcych i chłopięcych.
W poniedziałek, 25 listopada uczeń Krzyś wylosował szczęśliwy misiowy numerek 40 i nagroda niespodzianka trafiła do uczennicy Zosi. Misiowym Dniom towarzyszyły inne atrakcje: wystawa prac rysunkowych z wizerunkiem misia (klasa 1 b), wystawa misiowych książeczek, gazetka informacyjna o najbardziej znanych misiach, mini quiz (pytania ustne) oraz naklejki z misiami, które otrzymali uczniowie odwiedzający bibliotekę w poniedziałek – 25 listopada.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym wydarzeniu i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
W poniedziałek 25 listopada w klasie 1b zrobiło się pluszowo i przytulaśnie. Wszystko za sprawą Pluszowego Misia, którego dzień uczniowie świętowali. Na początku dzieci poprzez krótki filmik edukacyjny zapoznały się z historią Pluszowego Misia oraz tradycją obchodzenia święta Teddy Bear nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Było też sporo zabawy w postaci misiowych zagadek i rebusów. Uczniowie wycinali i układali misiowe puzzle. Opowiadali o swoim pluszowym misiu, odpowiadając na pytania, gdzie pierwszy raz zobaczyli swojego misia, gdzie go zabierają i jak się z nim bawią. Na koniec zaś była praca plastyczna - misiowa wyklejanka.
W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie naszej szkoły realizowali różne proekologiczne projekty. Tegoroczne hasło „DziałajMy dla PlaneTy” towarzyszyło nam podczas licznych aktywności.
W piątek 22 listopada uczniowie klas 1 – 3 udali się do Multikina w Rybniku na lekcję pt; „Kolorowe emocje czyli, co nam w duszy gra”. Była to multimedialna lekcja, która poruszała problem trudności radzenia sobie z emocjami. Uczniowie poznali różnice między emocjami, a uczuciami. Dowiedzieli się, że wszystkie emocje są potrzebne i nie należy ich oceniać, ale trzeba wyrażać je w taki sposób, aby nie ranić innych ludzi. W drugiej części, po przerwie uczniowie obejrzeli film animowany pt: “Luis i obcy”. Bohaterowie filmu Luis i trzy kosmiczne stworki dostarczyli wszystkim porcję wyśmienitej, intergalaktycznej zabawy. Było sporo śmiechu oraz wzruszeń. Wszyscy odlecieliśmy w kosmos.
20 listopada świetowalismy Dzień Praw Dziecka. Z okazji tego święta uczniowie poznanali wybitną postać Janusza Korczaka, a także dowiedzieli się jakie mają prawa. W ramach tego dnia zrealizowaliśmy projekt z SMP. Dzieci wysłuchały znanej bajki "Jaś i Małgosia" w nieco innej odsłonie. Na koniec odbyła się zabawa integracja, nawiązującą do kolejnego ważnego wydarzenia jakim był obchodzony 21 listopada Dzień Życzliwości.
Dnia 21.11.2024. od godziny 7.00 obchodziliśmy zw świetlicy Dzień Życzliwości. Wraz z pierwszym dzwonkiem zaczęliśmy dzielić się radością i uśmiechem z całą szkołą. Każdą osobę, przemierzającą progi szkoły, witał transparent z napisem MIŁEGO DNIA. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły "częstowali się" dobrym słowem, które mogli później przekazać kolejnym osobom, aby w ten sposób powstał łańcuch radosnych serc. Rozmawialiśmy o mocy słów, które zarówno wiele dobra mogą uczynić, jak i zła. Sądząc po uśmiechach obdarowanych, akcja należała do udanych. Jedna z karteczek zadziałała jak leczniczy plaster na zawiedzioną przyjaźń. Przy takich sukcesach życzylibyśmy sobie Dnia Życzliwości przynajmniej raz w tygodniu, a najlepiej codziennie.
Uczniowie klasy 1b 22 listopada z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zrealizowali zadanie otwarte Szkoły Myślenia Pozytywnego świętując Dzień Praw Dziecka. Na początku pierwszoklasiści podczas pracy w grupach zastanawiali się nad pragnieniami i marzeniami jakie mają dzieci na całym świecie bez względu na narodowość, kolor skóry czy religię. Na odrysowanym konturze dziecka przyklejali swoje odpowiedzi. Przeważały karteczki z obrazkiem serca i przekreślonych ust. Uczniowie stwierdzili, że pragnieniem dzieci całego świata jest bycie kochanym. Chcą też, by dorośli częściej słuchali dzieci, co mają do powiedzenia, a mniej podnosili na nich głos. Co do marzeń to przeważały obrazki przedstawiające zgodę między rodzicami, spędzanie razem z rodzicami wolnego czasu w górach, nad morzem, czy nawet na konnych przejażdżkach. Uczniowie w czasie zajęć poznali również wybitną postać pana Janusza Korczaka, wielkiego przyjaciela i opiekuna dzieci. Poprzez krótki filmik edukacyjny poznali swoje prawa, a potem narysowali te, które uważają za najważniejsze.
14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora. To bardzo ważne święto i doskonała okazja do podkreślenia wyjątkowej roli osób starszych w naszym społeczeństwie. Tego dnia uczniowie naszej szkoły z klas III i VII odwiedzili Miejski Dom Pomocy Społecznej w Rybniku. Dzieci przygotowały krótki występ artystyczny. Śpiewały piosenki , grały na instrumentach i tańczyły. Na zakończenie uroczystości wręczyły laurki w których znalazły się najpiękniejsze życzenia.
15 listopada klasa III b wzięła udział w warsztatach teatralnych pt. ,,Pobudź wyobraźnię". Wypełnione ruchem i działaniem warsztaty przybliżyły dzieciom podstawy pracy aktora. W trakcie trwania zajęć kształtowane były umiejętności pracy zespołowej, odpowiedzialności za kolegów i koleżanki, wyrażania emocji. Było też mnóstwo dobrej zabawy.
13 listopada uczniowie klas I-III wraz ze swoimi wychowawczyniami uczestniczyły w wyjątkowym spotkaniu z autorką - panią Kamilą Mytyk.
8 listopada na zajęciach z aktorem uczniowie klasy 2b poznawali różne technik teatralne, pracowali nad emocjami oraz ruchem scenicznym. Dzieci pobudziły swoją wyobraźnię dzięki wielu twórczym zabawom. Poza tym doskonaliły swoją wymowę oraz wzbogaciły wiedzę na temat pracy aktora. To był niezapomniany i pełen kreatywności czas.