2025-04-02

Nasza szkoła w tym roku dołączyła do innowacyjnego projektu FitSchool. Jest to program sportowy, który łączy w sobie nowoczesne technologie z regularną aktywnością fizyczną. Nasi najmłodsi uczniowie aktywnie ćwiczą i naśladują ruchy wirtualnego trenera. Nauczyciele wybierają filmy treningowe oraz pomagają w prawidłowym wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń. Regularna aktywność fizyczna podnosi wydolność krążeniowo-oddechową oraz jest kluczem do profilaktyki chorób cywilizacyjnych.  „W zdrowym ciele zdrowy duch” –działamy!

2025-03-31

 Nasi uczniowie wzięli udział w Międzyszkolnej Lidze Języka Angielskiego, która odbyła się po raz 15sty w I Liceum Ogólnokształcącym w Rybniku.

Był  to pięcioetapowy konkurs językowy, który sprawdzał nie tylko wiedzę, ale także kreatywność, odwagę i pasję uczestników. Cztery pierwsze części – pisemne – obejmowały gramatykę, słownictwo, rozumienie ze słuchu oraz czytanie ze zrozumieniem odbyły się 14 marca 2025r

 Do pierwszego etapu z naszej szkoły zostali zakwalifikowani : Eryk Balcarek, Marta Potempa oraz Aleksandra Kula, wszyscy uczniowie klasy 8.  Do konkursu podeszło 98 uczniów z 36 innych szkół. Do ścisłego finału przeszło tylko 16 uczniów, w tym  Aleksandra Kula.

 Zwieńczeniem rywalizacji był etap ustny, który co roku przybiera inną formułę i pozwala uczestnikom zaprezentować się w bardziej osobisty i twórczy sposób.

2025-03-31

28 marca uczniowie klas trzecich razem z młodszymi koleżankami i kolegami z 1b udali się do Kopalni Soli w Wieliczce. To jeden z najcenniejszych zabytków, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Na początek uczniowie pokonali 800 schodów i zeszli na głębokość 135m pod ziemią. W podziemiach mogli zobaczyć wykute w soli komnaty, zwiedzili niezwykłe komory i kaplice z solnymi rzeźbami oraz płaskorzeźbami, w tym podobno najpiękniejszą na świecie Kaplicę św. Kingi. Uczniowie poznali również ciekawe historie i tajemnice kopalni. Po wędrówce wszyscy zjedli obiad w podziemnej sali i kupili pamiątki. Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce zostanie wszystkim na długo w pamięci.

 

2025-03-29

27 marca uczeń klasy 1b-Jan Otręba- reprezentował naszą szkołę w trzecim etapie IX Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Dziecięcej "...JAK SKOWRONEK..."- Świat Wartości w Jastrzębiu-Zdroju. Wystąpiło szesnaścioro wspaniałych uczestników. Dzieci przeniosły publiczność w piękny świat przyjaźni,  tolerancji, uprzejmości i spontanicznej radości.  Wprawdzie nie udało się zdobyć nagrody, ale doświadczenia i dobra zabawa pozostaną na zawsze w pamięci. Gratulujemy Jankowi oraz nauczycielom- Pani Beacie Krawiec i Annie Biegonek-Otrębie. 

2025-03-28

24 marca w naszej szkole zorganizowany został Dzień Matematyki połączony z Pierwszym Dniem Wiosny oraz Dniem Kolorowej Skarpetki.
Poprzez organizację tego dnia, chcieliśmy dać uczniom klas IV – VIII trochę odmiany w nauce matematyki i pokazać jej inną, rozrywkową stronę.
Uczniowie do tego dnia przygotowywali się już wcześniej.
Na początek zobaczyliśmy inscenizację dotyczącą brył obrotowych, przygotowaną przez uczniów klasy VIIa - Jagodę Mielniczuk, Alicję Kulę oraz Katarzynę Wałach pt. „Miss obrotówki”. Wszystkich przybyłych na tę uroczystość przywitali wspaniali prowadzący – Helena Dorczak oraz Sebastian Skowronek – uczniowie klasy VIIa.

2025-03-28

Na lekcjach informatyki uczniowie klas 4-8 korzystali z robotow zakupionych w ramach programu  Laboratorium Przyszlosci. Podczas zajęć nauczyli się sterować robotami Codey Rocky oraz używali w praktyce wiedzy z kodowania, którą zdobyli podczas lekcji informatyki. 

2025-03-27

Klasa 1b wzięła udział w marcowych warsztatach pt: "Relacje społeczne" z projektu Szkoła Myślenia Pozytywnego. Zajęcia miały na celu zrozumienie, jak ważne jest budowanie silnych i jakościowych więzi międzyludzkich. Pierwszoklasiści dowiedzieli się czym jest  wartościowa przyjaźń i dobre relacje w klasie. Sami opowiadali, co według nich oznacza bycie dobrym kolegą lub koleżanką. Przypomnieli sobie magiczne słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, odgrywając grupami scenki, w których te wyjątkowe słowa pomogły im zbudować "Most Przyjaźni", symbolizujący współpracę w klasie, nawet gdy czasem mamy różne zdania. Na koniec uczniowie  na dużym arkuszu papieru narysowali  drzewo, ale bez liści.  Każde dziecko na swoich listkach zapisało i narysowało, co można zrobić, aby być dobrym kolegą/koleżanką.  Pomysłów było sporo. Każdy swój pomysł przyklejał na drzewo i opowiadał. Dzieciaki na koniec zajęć stwierdziły, że dobre relacje w klasie i wzajemna przyjaźń pomogą nam wspólnie się uczyć, bawić i rozwiązywać problemy. 

Klasa 1b to najbardziej aktywny zespół w tegorocznej edycji programy Szkoła Myślenia Pozytywnego - serdecznie gratulujemy uczniom i pani wychowawczyni - Beacie Krawiec. 

2025-03-24

21 marca przypada Pierwszy Dzień Wiosny. Tego dnia obchodzony jest też Światowy Dzień Zespołu Downa. Świętując te wydarzenia uczniowie klasy 1b najpierw przygotowali plakat przedstawiający wiosennego króliczka stworzonego z kolorowych skarpetek na znak solidarności z chorymi dziećmi. Potem był spacer wokół szkoły z tęczowymi rożdżkami. Poprzez wiosenną piosenke dzieci próbowały odczarować uśpioną wiosnę i wygonić zimę. Na koniec przyszedł czas na pierwsze wiosenne prace w szkolnym ogródku. Uczniowie uprzątnęli po zimie zeschłe liście i wygrabili podłoże. Tak przygotowane grządki czekały już na pierwsze nasiona i cebulki. Chłopcy posiali rzodkiewkę i pietruszkę, a dziewczynki posadziły czerwoną i żółtą cebulę. W klasie zaś dzieci do rozsadników wysiały dynię, buraki, pomidory i koper. Nie zabrakło też rzeżuchy i owsa. Teraz trzeba wyczekiwać aż na klasowym parapecie zaczną kiełkować pierwsze pędy i zrobi się zielono.

Klasa 1a powitała wiosnę kolorowym spacerem w kierunku lasu. Na spacerze obserwowaliśmy zmieniającą się przyrodę. Udało się nam nawet podziwiać z bliska kwitnące krokusy. Aby uczcić przyjście nowej pory roku nasza klasa zakasała rękawy, ubrała jednorazowe rękawiczki i zabrała się za sadzenie w szkolnym ogródku. Posadziliśmy miętę oraz bazylię. Przy okazji dzieci smakowały i wąchały zioła z naszego ogródka.


Pierwszy Dzień Wiosny minął na pracy, ale też i zabawie. Było sporo radości i dobrego humoru.

2025-03-17

17 marca w ramach poznawania kultury krajów anglojęzycznych  obchodziliśmy w naszej szkole  Dzień Świętego Patryka. W czasie przerw można było wziąć udział w quizie dotyczącym patrona Irlandii i obchodów święta z nim związanego. Uczniowie klasy 7a chętnie pomagali w przygotowaniach i przeprowadzeniu zabaw w czasie przerw. Były kolorowe tatuaże, konkurs nawlekania na czas zielonych koralików, a w tle leciała irlandzka muzyka.

2025-03-17

17 marca naszą szkołę odwiedził Kacper Woryna - absolwent naszej szkoły, żużlowiec,  rybniczanin, aktualnie zawodnik drużyny Włokniarz Częstochowa oraz Lejonen Gislaved w Szwecji -  brązowy medalista Mistrzostw Europy w 2024 roku oraz laureat wielu innych nagród. Kacper spotkał się z wszystkimi uczniami w sali gimnastycznej, w kórej na lekcje wychowania fizycznego uczęszczał w latach 2003 - 2009. Odpowiedział na pytania przygotowane przez przedstawicieli szkolnego Samorządu Uczniowskiego oraz zebranej publiczności. Opowiedział o swojej historii jako zawodnika żużlowego, o planach na przyszłość, przygotowaniach do startów i treningach. Przybliżył również uczniom tajniki sportu, budowę motoru oraz wygląd strojów. Po spotkaniu był czas na zdjęcia, autografy, odwiedziny w salach lekcyjnych oraz spotkania z uczniami i dawnymi nauczycielami. Wizyta była okazją do wspomnień i zakończyła się obietnicą spotkania na obchodach 120 lecia naszej szkoły, a to już zupełnie niedługo. 

więcej informacji o naszym gościu można przeczytać na stronie https://wlokniarz.com/player/kacper-woryna/

 

2025-03-10

Nauczyciele angielskiego i niemieckiego  połączyli siły i zorganizowali konkurs plastyczno - językowy: Let's travel / Lass uns reisen.    W dwóch kategoriach wiekowych -  klasy 1- 3 i 4- 8 uczniowie mieli za zadanie narysować lub wykonać budowle w 3d wybranych zabytków Wielkiej Brytanii, USA,  Niemiec lub Austrii.   Klasy młodsze wykonały piękne obrazki wykonane dowolną techniką. Starsze klasy zaś, stanęły na wysokości zadania i powstały wyjątkowe budowle.  Na wystawie można było zobaczyć Biały Dom, Big Ben'a, Statuę Wolności,  ale najpiękniejszym dziełem był most Golden Gate.

2025-03-09

W piątek 7 marca 2025r. w naszej szkole odbyły się eliminacje do wojewódzkiego konkursu wokalnego piosenki dziecięcej pt. "Jak skowronek - świat wartości". Uczestnikami byli uczniowie klas I - III Każdy uczestnik miał za zadanie zaśpiewać wybraną przez siebie piosenkę, która opowiadałaby o świecie wartości.

2025-03-08

6 marca w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty dla przyszłych pierwszoklasistów.  Pani Bożena Słomka oraz klasa 3b zabrała przyszłych uczniów na wycieczkę po naszej szkole. Odwiedzili salę 22, gdzie powitali wszystkich piosenką, w sali informatycznej rozwiązywali zagadki muzyczne i matematyczne, w sali 27 odbyła się lekcja plastyki a na sali gimnastycznej odbyły się zawody sportowe i zabawy z chustą. Uśmiechnięte dzieci wyszły ze szkoły z biletem do klasy 1, odblaskiem i kolorowym dyplomem. Mamy nadzieję, że spotkamy się we wrześniu. 

2025-03-07

We wtorek 4 marca 2025 r. wręczono nagrody laureatom szkolnego konkursu „Zjawiska fizyczne wokół NAS”. Warunkiem udziału było wykonanie własnoręcznie zdjęcia, prezentacji, eksperymentu, doświadczenia lub innego typu pracy własnej, przedstawiającej dowolnie wybrane zjawisko fizyczne, zaobserwowane w otaczającej przyrodzie.

2025-02-21

W lutym w naszym Zespole Szkolno - Przedszkolnym zorganizowana była akcja charytatywna "Dzieci - Dzieciom", której celem była pomoc najmłodszym dzieciom w Ukrainie, które potrzebują wsparcia organizacji pomocowych. Naszym dzieciom nie trzeba było dwa razy powtarzać! Zarówno wychowankowie naszego przedszkola oraz uczniowie i nauczyciele szkoły ruszyli do pomocy przynosząc najbardziej potrzebne rzeczy: żywność, ubrania, środki czystości itd. Do akcji zaangażowała się również Rybnicka Rada Kobiet, która pomogła nam zapakować do pełna dwie ogromne palety! To nie pierwsze nasze wspólne działanie, z czego sie ogromnie cieszymy! 

Wspaniałe okazało się wsparcie uczniów klasy 8 i 7a, którzy w mroźny (bardzo mroźny) poranek, w pierwszy dzien ferii zimowych przybyli pod siedzibę RRK i razem z opiekunami nosili towar, pakowali na palety i dzielnie przyklejali plakaty! Ciepła herbata w siedzibie i uśmiechy wszystkich uczestniczących w wydarzeniu były najlepszą nagrodą za wysiłek. Palety odebrała od nas firma RABEN (której bardzo dziekujemy za bezpłatne wsparcie) i powędrowały do Warszawy, do siedziby fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej, gdzie wraz z innymi darami zostały spakowane do samochodów i już 21 lutego zostały przekazane (osobiście przez prezes fundacji Małgosię Nowicką, w dniu jej urodzin) do magazynu we Lwowie, skąd zostaną rozdysponowane podopiecznym fundacji. 

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję i mamy nadzieję, że wydarzenie to pokazało, że "warto być człowiekiem dla drugiego człowieka". 

2025-02-15

W piątek 14 lutego tuż przed feriami Walentynki klasowo świętowali uczniowie klasy 1b. Były kartki walentynkowe, słodkie sercowe lizaki, czułości i sympatyczne wyznania. Uczniowie poznali poprzez filmik edukacyjny historię Walentynek i tradycje ich obchodzenia na świecie. Były też ciekawe prace plastyczno - sercowe. Dzień minął z sercem, słodko i z humorem.

2025-02-14

Ostatnio w bibliotece panuje iście walentynkowy nastrój. Przepiękne dekoracje nie pozwalają zapomnieć o tym, że 14 lutego przypada Dzień Świętego Walentego, popularnie znany Dniem Zakochanych.
W tym dniu nie szczędzimy wyrazów sympatii osobom które kochamy, lubimy i cenimy.
Uczniowie mieli okazję podarować bibliotece walentynkę, uzupełniając zdania 'Kocham bibliotekę bo...' oraz 'Kocham czytać bo...'. Tablica szybko zapełniła się serduszkami z wyrazami sympatii od uczniów, za co serdecznie dziękujemy!
Oczywiście nie mogło zabraknąć konkursu tematycznego! Uczniowie klas IV-VIII zmagali się z walentynkową krzyżówką biblioteczną. W przeddzień Walentynek nastąpiło losowanie nagród spośród osób, które poprawnie rozwiązały całą krzyżówkę i podały hasło. Brzmiało ono 'Zakochani wśród nas'.
Na odwiedzających bibliotekę czekał quiz walentynkowy. Poprawna odpowiedź była premiowana uroczym serduszkiem.
Wystawka tematyczna pt.: "Książkowy kącik zakochanych serc" wprowadziła w świat literatury, którą czyta się z przyspieszonym biciem serca.

Na zakończenie przepiękna i mądra myśl ks. Józefa Tischnera:
"Miłość sama w sobie jest nie do pojęcia, ale dzięki miłości możemy pojąć wszystko".

2025-02-13

Dziś w bibliotece klasa 2b pod czujnym okiem pani Justyny uczyła się korzystać z bibliotecznego księgozbioru podręcznego. W ruch poszły encyklopedie, słowniki i atlasy. Dzieci  oswajały wyszukiwanie informacji w tych źródłach. Jak na pierwszy raz poszło rewelacyjnie! Oczywiście niezbędna okazała się znajomość alfabetu. W dobie internetów taki widok cieszy oczy. 

Zapraszamy do biblioteki, by uzupełnić wiedzę i doładować wyobraźnię!

2025-02-06

31 stycznia w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt. "Goldilocks and three bears”. Obejrzały je dzieci z klas młodszych wraz z przedszkolakami i nauczycielami. Scenki w języku angielskim zaprezentowali uczniowie klasy III B. Oprawę muzyczną zorganizowały dzieci z klasy II B. Uczniowie dzięki wystąpieniu poszerzyli swoje umiejętności językowe w zakresie poprawnej budowy zdań oraz wymowy poprzez zabawę i grę aktorską. Wszyscy uczniowie przygotowali ciekawe, kolorowe maski i stroje, które pomogły im w odegraniu ról. Dzieci uznały ten sposób nauki za ciekawy, zabawny i interesujący zatem już planujemy  kolejny spektakl.

2025-02-03

31 stycznia uczniowie klasy 7a wystawili dla klas IV-VIII swój pierwszy samodzielny spektakl. A było to niebanalne przedstawienie - adaptacja opowiastki Karola Dickensa o pewnym skąpym bogaczu- Ebenezerze Scroodge'u. Ta odsłona "Opowieści wigilijnej była wyjątkowa z kilku względów: uczniowie wszystko przygotowali samodzielnie - od strojów po scenografię, Helena przygotowała sama całą oprawę muzyczną, która była niezwykła, a samych Ebenezerów było... kilku! Spektakl spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem uczniów i nauczycieli, wszyscy mówili, że jest zdecydowanie za krótki, tak dobrze się go oglądało i słuchało! Uczniowie w pełni zasłużyli na te pochwały, a potwierdzeniem emocji były zadowolone miny reżysera - Kamila Mularza oraz Anety Wysockiej - inicjatorki wydarzenia. Gratulacje dla młodych aktorów!

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej