14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora. To bardzo ważne święto i doskonała okazja do podkreślenia wyjątkowej roli osób starszych w naszym społeczeństwie. Tego dnia uczniowie naszej szkoły z klas III i VII odwiedzili Miejski Dom Pomocy Społecznej w Rybniku. Dzieci przygotowały krótki występ artystyczny. Śpiewały piosenki , grały na instrumentach i tańczyły. Na zakończenie uroczystości wręczyły laurki w których znalazły się najpiękniejsze życzenia.
15 listopada klasa III b wzięła udział w warsztatach teatralnych pt. ,,Pobudź wyobraźnię". Wypełnione ruchem i działaniem warsztaty przybliżyły dzieciom podstawy pracy aktora. W trakcie trwania zajęć kształtowane były umiejętności pracy zespołowej, odpowiedzialności za kolegów i koleżanki, wyrażania emocji. Było też mnóstwo dobrej zabawy.
13 listopada uczniowie klas I-III wraz ze swoimi wychowawczyniami uczestniczyły w wyjątkowym spotkaniu z autorką - panią Kamilą Mytyk.
8 listopada na zajęciach z aktorem uczniowie klasy 2b poznawali różne technik teatralne, pracowali nad emocjami oraz ruchem scenicznym. Dzieci pobudziły swoją wyobraźnię dzięki wielu twórczym zabawom. Poza tym doskonaliły swoją wymowę oraz wzbogaciły wiedzę na temat pracy aktora. To był niezapomniany i pełen kreatywności czas.
8 listopada w naszej szkole odbyła się wyjątkowa i niezwykle uroczysta akademia. Uczniowie, uroczyście ubrani i pięknie przygotowani, wystąpili z wierszami i piosenkami patriotycznymi, które wzruszyły niejednego widza. Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to najważniejsze święto każdego Polaka- tego małego i tego już dorosłego. Akademia była przygotowana z niezwykłą starannością, a piękne śpiewy wybrzmiały tego dnia niezwykle uroczyście. Uczniowie przeprowadzili nas przez trudne i niezwykłe losy narodu polskiego, opowiadająć jego historię śpiewem i recytacją. Wszyscy uczniowie i nauczyciele ospiewali również Hymn Polski - "Mazurek Dąbrowskiego", który tego dnia wybrzmiał wyjątkowo dostojnie i wzruszająco.
W szkolnym konkursie korona wzięło udział 12 uczniów, wszystkie korony były wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Widoczne było duże zaangażowanie i ogromny wkład pracy wszystkich uczestników. Ostatecznie na podium znalazły się następujące osoby:
30 października klasa II a wybrała się na pieszą wycieczkę do Bombona. Poznaliśmy technikę robienia lizaków i cukierków. Dowiedzieliśmy się jak powstaje karmel i jakie warzywa czy przyprawy mogą być naturalnym barwnikiem. Każdy zdobył dyplom i wykonał własnego lizaka.
Klasa 1b wzięła udział w warsztatach teatralnych pt: "Pobudź wyobraźnię", które poprowadził w naszej szkole pan Kamil Mularz, aktor teatru w Cieszynie. Lekcja miała za zadanie rozwinąć u uczniów wyobraźnię, która jest niezbędna w pracy aktora, ale też potrzebna każdemu, po to by świat tworzony przez człowieka był kolorowy i barwny.
W klasie 1b ostatniego dnia października zrobiło się pomarańczowo. Uczniowie spędzili ten dzień poznając dynię jako jesienne warzywo bogate w cenne witaminy. Po obejrzeniu filmiku edukacyjnego okazało się, że dynia wcale nie taka straszna jak ją malują. Jest z niej wielka jesienna dama, która paradnie zdobi nasze domy, a także nieźle smakuje. Sami uczniowie o tym się przekonali, kiedy skosztowali dyniowych babeczek z lukrem. Na koniec były zagadki i wyklejanka dyni z bibuły.
W minionym tygodniu uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawczyniami uczestniczyli w uroczystości pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej. Zapoznali się z pracą biblioteki i poznali znaczenie bibliotek dla ludzi. Dowiedzieli się również jakie zasady wypożyczania książek obowiązują w naszej bibliotece, poznali kodeks czytelnika – czyli jak obchodzimy się z książkami, tak aby służyły innym jak najdłużej.
30 października odbył się w naszej klasie DZIEŃ DYNI. Uczniowie dowiedzieli się, że dynia jest bardzo zdrowa, pożywna, zawiera witaminy oraz minerały.
31 października uczniowie klasy 8, 7a i 7b wraz z opiekunami uczestniczyli w wyjeździe na spektakl "Dziady", który wystawiony został w Teatrze Nowym w Zabrzu. Przedstawienie było oczywiście interpretacją II części "Dziadów" Adama Mickiewicza, które to są w kanonie lektur obowiązkowych w klasach 7 - 8 szkoły podstawowej. Spektakl ukazał widzom przenikanie sie świata żywych i świata umarłych, przekazał prawdy moralne zawarte w utworze wieszcza i przybliżył wszystkim ten dawny obrzęd. Dzieło w reżyserii Ireny Jun uhonorowane zostało Złotą Maską za scenografię, której autorem jest Jerzy Kalina.
Rozstrzygnięty został szkolny konkurs na najpiękniejszy różaniec.
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych został ogłoszony konkurs "Omnibus biblioteczny", który był adresowany do uczniów klas V-VIII.
Aby wziąć w nim udział nie była potrzebna żadna wiedza tajemna. Wystarczyło zaufać swojej inteligencji, intuicji i kreatywności.
W piątek 25.10.2024 naszą szkołę odwiedził Pan Wiktor - Ratownik medyczny. Uczniowie wzięli udział w prelekcji z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Podczas spotkania uczniowie uczyli się jak należy sprawdzać u człowieka przytomność oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego.
22 października klasa szósta odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną, aby wziąć udział
w zajęciach warsztatowych z kreatywności i wzbogacania słownictwa: Story Cubes(Kości – opowieści).
Prowadząca zajęcia opowiedziała o grze Story Cubes i przedstawiła jej krótką historię.
Rzucając kostkami mamy możliwość ułożenia niepowtarzalnej historii – opowieści. Jest to świetny trening dla wyobraźni, a w tych 9 kostkach drzemie ogromny potencjał.
Uczniowie pracowali razem i w grupach wykonując kilka ćwiczeń:
• podawali skojarzenia do obrazków
• tworzyli swoja własną opowieść na temat powodu swej nieobecności w szkole
• wykonali własne kości, które następnego dnia wykorzystali na lekcji j. polskiego
Prowadząca zajęcia pochwaliła naszych uczniów mówiąc, iż świetnie ze sobą współpracowali, wykazali się wyobraźnią i pomysłowością.
W piątek 18 października klasa 1a i 1b pojechały do Osin na warsztaty regionalne pt: „Kiszenie kapusty”. Uczniowie w humorystycznym tonie i po śląsku zapoznali się z procedurą kiszenia kapusty. Sami mogli zobaczyć i popróbować swoich sił w tarciu kapusty. Oczywiście było też smakowanie ukiszonej kapusty. Warsztaty uwieńczone zostały opowieścią o kapuście włoskiej i Królowej Bonie, a także pracą plastyczną w postaci śmiesznych ślimaków, które przecież liście kapusty uwielbiają. Warsztaty regionalne jak zawsze w Osinach były rewelacyjne. Dużo zabawy, śmiechu i pozytywnych emocji.
17 października klasa 3a i 3b wybrały się na wycieczkę do Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach. Zwiedziliśmy tam nowoczesną salę z interaktywną wystawą z infografikami, animacjami i grami na temat ochrony środowiska m.in segregacji śmieci, zrównoważonym rozwoju i stylu eko. Pani edukator przeprowadziła z dziećmi zajęcia o tematyce ekologiczne, a potem w sali projekcyjnej obejrzeliśmy film edukacyjny i wykonaliśmy prace plastyczną. Weszliśmy na dach budynku gdzie znajduję się ogród i taras widokowy. Uczniowie spędzili też aktywny czas na placu zabaw.
10 października obchodzony jest rok rocznie jako Światowy Dzień Drzewa. Na tę okoliczność nasi uczniowie stanęli przed nie lada wyzwaniem. Ich zadaniem było rozpoznanie drzew po ich liściach. Najlepszą w naszym dendrologicznym quizie okazała się Alicja Balcarek z klasy 3a, która bezbłędnie rozpoznała aż osiem rodzajów drzew! Drugie miejsce ex aequo zdobyli Liliana Karwot (kl.2 b), Ania Pasich (kl. 2 a) i Nikodem Mańka (kl.2 a). Trzecie miejsce przypadło w udziale Erykowi Balcarkowi z klasy 8.
Dziękujemy za wspólną zabawę. Zwycięzcom gratulujemy!
Wszystkich zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach bibliotecznych.