Archiwum: kwiecień 2024

2024-04-03

21 marca 2024 roku odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur” W konkursie wzięło udział 27 uczniów z klas od III do VIII. Uczniowie przez 75 minut zmagali się z zadaniami matematycznymi  o różnym stopniu trudności. Każdy uczestnik konkursu otrzymał na pamiątkę układankę przestrzenną.

2024-04-06

5 kwietnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim odbył się finał XI Regionalnego Konkursu Poetyckiego ...daj mi SŁOWO.

Nagrodzono młodych adeptów pióra z naszego regionu w dwóch kategoriach – klasy VII-VIII szkół podstawowych oraz szkoły średnie.

2024-04-06

7 kwietnia obchodzony jest Dzień Pracownika Służby Zdrowia, a to okazja, by o zdrowiu mówić jak najwięcej, a szczególnie o profilaktyce i ratowaniu życia ludzkiego. W ramach Szkolnych Dni Promocji Zdrowia odbywają się lekcje tematyczne, a uczniowie naszej szkoły przygotowali niezwykle ważną prezentację, która została przedstawiona podczas spotkania w sali gimnastycznej naszej szkoły w piatek 5.04.2024 roku. Była to doskonała okazja do podziekowania wszystkim zaangażowanym osobom, dzieki którym możliwy był zakup i montaż na ścianie budynku naszej szkoły Defibrylatora AED. Podziękowania zostały przekazane przedstawicielkom Rady Rodziców Szkoły oraz Przedszkola, przedstawicielom firm: Bilans, Artech, Leon. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Zamysłowa za zakupy na naszych kiermaszach, wszystkim osobom piekącym ciasta i przygotowującym ozdoby Wielkanocne. Gościem wydarzenia był również wice prezydent Rybnika pan Wojciech Świerkosz, radny naszego miasta pan Franciszek Kurpanik oraz wieloletnia dyrektorka naszej szkoły - pani Bożena Fros. 

Dziękujemy każdemu za wsparcie tak ważnego zakupu dla społeczności całej naszej dzielnicy. 

2024-04-17

Na konkurs wpłynęło wiele prac, które ilustrowały najpopularniejsze z baśni Andersena: Małą Syrenkę, Królowę Śniegu, Księżniczkę na ziarnku grochu, Calineczkę, Brzydkie kaczątko i Dziewczynkę z zapałkami.
Nagrodzono prace:
I miejsce – Olivia Widera za il. Królowa Śniegu
II miejsce – Helena Karpetea za il. Calineczka
III miejsce – Alicja Liszka – Mała Syrenka

2024-04-19

17 kwietnia uczniowie starszych klas wzięli udział w wyjeździe do Katowic na edukacyjny koncert symfoniczny w NOSPR. Uczniowie zobaczyli okazały budynek NOSPR, który robi wrażenie na każdej osobie, która sie w nim znajdzie. Następnie wysłuchali przepięknych kompozycji znanych twórców, ale również mieli okazję posłuchać co o utworach mieli do powiedzenia dyrygent Vladimir Fanshil oraz pianista Krzysztof Książek. Koncert prowadzony  był przez panią Agatę Kwiecińską. 

W programie usłyszano:

Bohuslav Martinů - Uwertura na orkiestrę H 345
Fryderyk Chopin  -Fantazja A-dur na tematy polskie na fortepian i orkiestrę op. 13
Stanisław Moniuszko -  Uwertura fantastyczna „Bajka”
 
 
2024-04-19


Beboki, Utopce, Żytnie Baby czy Podciepy to bohaterowie śląskich legend, o których uczniowie klas trzecich dowiedzieli się 11 kwietnia, podczas warsztatów edukacji regionalnej w baranowickim zamku. Prowadzący z wielkim zaangażowaniem opowiadali o dawnych wierzeniach ludzi żyjących na Śląsku. Uczniowie wcielili się w bohaterów niektórych legend tworząc wspaniałe przedstawienia. Podsumowaniem warsztatów była praca plastyczna przedstawiająca Utopka wynurzającego się ze stawu i piosenka. Dzieci były bardzo zaciekawione zdobytymi informacjami, bo w drodze powrotnej długo dyskutowały na temat bohaterów warsztatów.

2024-04-20

W dniu 18 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs ,,Nasza Europa". Konkurs dotyczył znajomości zabytków, obrazów, dań, flag i ogólnych ciekawostek o Europie. 
Najlepsi w konkursie:
I miejsce klasa V
II miejsce klasa VII
III miejsce klasa VI a
Wszystkim drużynom gratulujemy!

2024-04-20

W tym roku odbyła się dwunasta edycja  akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile, w której brała udział również nasza szkoła. Akcja ta  upamiętnia rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – 19 kwietnia 1943 roku. Uczniowie wykonywali żonkile – symbol solidarności i pamięci tragedii warszawskich Żydów.  Kwiaty związane są z postacią Marka Edelmana – ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę powstania otrzymywał żonkile od anonimowej osoby i sam składał żółty bukiet pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Podczas lekcji historii uczniowie klas starszych oglądali filmy edukacyjne przygotowane specjalnie na tę okazję przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin – „Zdążyć przed Panem Bogiem”, „Było – nie ma – jest” oraz „Pamięć drobinek”. Samorząd szkolny przygotował okolicznościową gazetkę oraz apel.

2024-04-23

Kwietniowe zadanie Szkoły Myślenia Pozytywnego zwraca uwagę na temat różnorodności i dostrzegania potrzeb każdego w społeczności szkolnej. Czy to, że jesteśmy różni nas łączy czy dzieli? Pytanie pozornie łatwe, a przysparzające tak wielu wątpliwości. Podczas warsztatów w klasie 3a oraz na zajęciach świetlicowych próbowaliśmy zauważyć, jak bardzo jesteśmy różni i jednocześnie podobni. Wzięliśmy na tapet nasze cechy fizyczne, upodobania oraz zainteresowania i pasje. Wnioski, dla wielu były bardzo zaskakujące. Czasem nie byliśmy świadomi, jak wiele nas łączy. W naszej szkole obchodzony był także „Dzień Świadomości Autyzmu”. Celem akcji było zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Kampania przyczynić się miała również do przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Z tej okazji uczniowie klas na lekcjach z wychowawcami zapoznali się z trudnościami jakie spotykają osoby dotknięte zaburzeniami autystycznymi. Samorząd uczniowski zorganizował krótki apel, podczas którego przekazał najważniejsze informacje dotyczące tematyki autyzmu.

2024-04-25

17 kwietnia 2024 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Kostki Rubika. Uczniowie dowiedzieli się, że kostka Rubika, jedna z najbardziej ikonicznych łamigłówek na świecie, została wynaleziona przez węgierskiego architekta i profesora architektury Ernő Rubika w 1974 roku. Przekonali się, że układnie kostki to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Ten mały przedmiot może zapewnić rozrywkę zarówno młodszym, jak i starszym, a rozrywka ta niesie za sobą wiele korzyści.Ta układanka logiczna przede wszystkim rozwija wyobraźnię, kreatywność i umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji. Układając Kostkę Rubika ćwiczymy koordynację. Konieczna jest zdolność do zidentyfikowania wzorów i kolorów, zręczność czy też trzymanie się celowego porządku podczas układania. Najpierw uczniowie zostali zapoznani z historią kostki Rubika, metodami jej układania i różnorodnymi odmianami. W kolejnych dniach mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, biorąc udział w konkursie układania kostki Rubika.

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej