W ramach listopadowego zadania Szkoły Myślenia Pozytywnego 22.11.2023 połączyliśmy w naszej szkole Dzień Praw Dziecka oraz Dzień Życzliwości. Tego dnia Samorząd Uczniowski wygłosi krótką konferencję przez radiolę oraz przygotowano specjalny transparent na wejście do szkoły: Dzień dobry oraz Miło Cię widzieć.
Uczniowie rozmawiali na temat Konwencji Praw Dziecka – poznawali swoje prawa, zastanawiali się wspólnie czego potrzebuje dziecko, aby szczęśliwie i zdrowo dorastać. Kolejnym zadaniem było rozróżnienie co jest potrzebą a co pragnieniem.
1 grudnia uczniowie klasy trzeciej Antek, Marysia i Leon wzięli udział w XVIII Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Regionie w Szkole Podstawowej nr 13 w Chwałowicach. Było bardzo dużo ciekawych konkurencji: kulanie klusek, układanie puzzli, sklejanie lańcucha choinkowego, prezentacja swojej dzielnicy oraz wiele innych. Zawodnicy walczyli zaciekle, bawiąc się przy tym doskonale. Uczniowie naszej szkoły po dogrywce zajęli I miejsce. Po konkursie był słodki poczęstunek i zwiedzanie muzeum ze śląskimi eksponatami z dawnych lat.
Klasa 2a w ramach projektu Lekturki Spod Chmurki wykonała ważne zadanie dobroczynne. Dzięki szkolnej zbiórce używanych kredek mogliśmy przerobić je na nowe i sporą część oddać na kiermasz świąteczny. Było dużo pracy, ale wspólnymi siłami uczniowie klasy drugiej dali radę wykonać prawie 40 dużych kredek.
Klasa IIIa i IIIb 12 grudnia 2023r. pojechały do Teatru Ziemi Rybnickiej na przedstawienie w wykonaniu Teatru Cracovia pt: "Wigilijna noc Piotrusia". Przedstawienie w nowatorski sposób zilustrowało baśń H. Ch. Andersena pt: "Dziewczynka z zapałkami". Trzecioklasistom bardzo spodobał się spektakl, czego wyrazem były głośne oklaski i poruszone serduszka dzieci. Po przedstawieniu uczniowie udali się na świąteczny jarmark bożonarodzeniowy, spacerując po rybnickim rynku.
14 grudnia klasy trzecie pojechały na wycieczkę do Wielkiej Fabryki Elfów w Katowicach sprawdzić jak idą przygotowania do świąt. Po spotkaniu z jednym z elfów dowiedzieli się, że gdzieś zgubił się przepis pani Mikołajowej na magiczne, świąteczne ciasteczka. Dzieci zgodnie stwierdziły, że go poszukają. Chodząc od pokoju do pokoju razem z elfem Zozolą i Śpiochem rozwiązywali różne zagadki i wykonywali zadania m.in. budowali wieżę z klocków, ozdabiali bombki, ugniatali i wyrabiali ciasteczka. Po wykonaniu poleceń odnajdywali kolejną kartkę z przepisu. Po drodze napotkali jeszcze kolorowe dmuchańce. Na koniec tej świątecznej przygody spotkali się ze św. Mikołajem, który podziękował za odnalezienie przepisu i nagrodził każdego dyplomem i pysznym pierniczkiem. Po wizycie w kawiarence i sklepiku z pamiątkami, dumni z uratowania świąt uczniowie wrócili do domu.
Klasy pierwsze pojechały na spotkanie z Mikołajem. 12 grudnia w Warowni w Pszczynie Mikołaj wraz z pomocnikami rozdawali prezenty dzieciom. Były tańce, zabawy i słodkości. Powstała nawet największa na świecie laurka dla Mikołaja.
Przed świętami uczniowie mieli okazję wypożyczyć sobie prezent - jedną z książek zakupionych do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Rzecz w tym, że książki były owinięte w papier ozdobiony świątecznymi motywami, także był to wybór niemal w 100 procentach w ciemno, wiadomy był jedynie przedział wiekowy adresatów książek - niespodzianek. Amatorów niespodziewajek nie brakowało, a książkowe prezenty rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Teraz nie pozostaje nic innego, jak zatopić się w lekturze, tym bardziej, że wolnego czasu będzie całkiem sporo, bo szkoły przychodzimy dopiero 2 stycznia!
Zaczytanych świat