W czwartek, 7 marca do naszej szkoły przyszły dzieci z przedszkola, żeby zobaczyć jak będzie wyglądala ich przyszła przygoda w szkole.
Królewska Kopalnia Soli w Wieliczce w 1978r. wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.... aby zobaczyć ten piękny zabytek klasy trzecie pojechały tam 13.03. Uczniowie po zejściu pod ziemię, po stromych, kręconych schodach oglądali przepiękne podziemne kaplice, komory a w nich rzeźby wykonane z soli. Wysłuchali legendy o świętej Kindze. Podziwiali również z pomostów widokowych jeziorka solankowe. Uczniowie pełni zachwytu spacerowali po posadzce zrobionej z płyt solnych w kaplicy św. Kingi, którą oświetlały zrobione z soli ogromne żyrandole. Pełni wrażeń i zmęczeni po wędrówce podziemnymi korytarzami i po zakupieniu pamiątek dzieci wróciły do domu.
20 marca w naszej szkole osiemnaścioro uczniów klas IV-VIII z rybnickich, i nie tylko- bo gościliśmy szkołę z Radlina- szkół, wzięło udział w drugiej edycji międzyszkolnego konkursu „Wartości w naszym życiu”.
Celem konkursu jest promowanie edukacji klasycznej i wiążącym się z tym wychowanie do dobra, piękna oraz prawdy. Dzięki proponowanej lekturze „Pax” Sary Pennypacker uczniowie zapoznali się z uniwersalnymi wartościami moralnymi, a hasłem przewodnim tegorocznej edycji była przyjaźń.
W dniu 20.03.2024r. w naszej szkole odbyły się pierwsze warsztaty z Resiliency Gardens Seeds Program International. Panie z organizacji Fundacja NATURALnego Rozwoju prowadziły warsztaty dotyczące zakładania przyszkolnego ogródka warzywnego. W warsztatach wzięła udział klasa 2a oraz dzieci świetlicowe. Uczniowie uczyli się jak prawidłowo sadzić i wysiewać warzywa. Sadziły między innymi sałatę, kalarepę i cebulę. Zajęcia trawły 1,5 godziny i obejmowały część teoretyczną oraz praktyczną. Przyniosły dużo pozytywnych emocji, zatem z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie i efekty naszej pracy.
21 marca uczniowie klasy 7 wzięli udział w wyjściu do Teatru Ziemi Rybnickiej na konferencję dla uczniów klas 7 rybnickich szkół, zorganizowaną przez Policję oraz fundację Eltrox. Tematyka konferencji "Wyłącz hejt - włącz szacunek" była niezwykle ważna i jest odpowiedzią na problemy współczesnych nastolatków. Uczniowie wysłuchali prelekcji policjanta na temat odpowiedzialności karnej oraz psycholog biznesu na temat manipulacji w mediach.
Kolejnym punktem dnia był już odpoczynek i relaks na lodach w kawiarni oraz wspólna zabawa na rybnickim Rynku, gdzie trwały obchody Światowego Dnia Zespołu Downa oraz Wielkanocny Jarmark.
Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny klasy pierwsze połączyły swoje siły na warsztatach plastycznych. Powstały pisanki i wiosenne torebki prezentowe.
tekst i zdjęcia: Aneta Jakubska
W dniach 20 i 21 marca 2024r klasa 8a odwiedziła Szkołę Branżową I stopnia oraz Zespół Szkół Budowlanych w Rybniku, gdzie uczestniczyła w dniach otwartych obu placówek. Ponadto 21.03 odbyły się Targi Edukacyjne, gdzie wszystkie rybnickie szkoły ponadpodstawowe prezentowały swoje oferty. Uczniowie mogli porozmawiać z innymi osobami ze szkół i zapoznać się z profilami każdej placówki. Targi Edukacyjne większości osobom pomogły wybrać dalszą ścieżkę edukacyjną.
tekst i zdjęcia: Hanna Widera
Quiz "Jej twarz brzmi znajomo" rozstrzygnięty! Ilość osób biorących udział w sympatycznych zmaganiach przerosła nasze oczekiwania!
22 marca klasy pierwsze odwiedziły zameczek w Czernicy. W czasie warsztatów było robienie pisanek, naszyjników i breloczków. Był też czas na tańce, zabawy a nawet na lody.
Tekst: Aneta Jakubska
Ukraińskie dzieci- uczniowie dodatkowych zajęć z języka polskiego - spotkali w naszej szkole już w Wielkim Tygodniu, w środę, zapracowanego Zajączka. Podobnie jak w Polsce (choć w innym terminie ze względu na kalendarz) na Ukrainie króluje tradycja pisanek wielkanocnych. Całe rodziny zdobią kolorowe jajka na wielkanocne stoły i do koszyczków. Pisanki wręcza się także na prezent, a czasami nawet jako znak miłości. W okresie przedświątecznym we Lwowie odbywa się jarmark wielkanocny, na którym można zakupić ozdoby świąteczne, podobnie jak w naszej szkole.
W wiosenno-świątecznym konkursie Easter Bonnet wzięło udział 17 uczniów naszej szkoły. Wszystkie kapelusze były piękne, kolorowe i pomysłowe. Po podliczeniu wszystkich głosów oddanych przez nauczycieli naszej szkoły przyznano nagrody w dwóch kategoriach
W marcu w ramach zadania Szkoły Myślenia Pozytywnego zajmowaliśmy się kolejnym ważnym tematem w rzeczywistości szkolnej – lękiem i motywacją do działania. W szkole przeprowadzono szereg działań, których celem było oswajania dzieci z własnym lękiem. Podczas zajęć świetlicowych uczniowie wysłuchali bajkę Nuri Aparicio, Carme Dolz: „Otulający kocyk”, która opowiada o chłopcu bojącym się ciemności. W tej historii dowiaduje się, że potrafi pokonać swoje lęki, i zdaje sobie sprawę, że nie jest odważny ten, kto się nie boi, ale ten, kto wie, jak przezwyciężyć strach.