W tym trudnym czasie uczniowie klasy 6b zmierzyli się z jeszcze bardziej aktualną poezją naszej noblistki - Wisławy Szymborskiej.
Uczniowie podczas lekcji języka polskiego online podawali piękne skojarzenia z wydawałoby się nudnym miejscem jakim jest tytułowe "Muzeum". Kolejny raz przypomnieliśmy sobie dzięki twórczości Wisławy Szymborskiej, że ludzie nie mogą tu na ziemi liczyć na wieczność. Tak chętnie gromadzimy pozostałości po czyimś życiu, by zegary i kalendarze zmusić do bezruchu. Pocieszeniem wypływającym jednak z wiersza jest sugestia, że jesteśmy istotami zdolnymi do żartu oraz serdecznego współczucia bliźniemu.
Poetka posłużyła się w wierszu metaforą edukacyjną. Świat to szkoła, człowiek jest zatem uczniem, który pokonuje poszczególne szczeble życiowej edukacji.
Utwory poetki zainspirowały klasę 6b do zachęcenia całej społeczności szkolnej do małego przystanku wirtualnego w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.
Kto nigdy nie miał okazji zobaczyć oryginalnego tekstu Konstytucji 3 maja, to zapraszamy do krótkich filmików.(Pierwszy wyjaśnia czym jest Konstytucja dla państwa, a drugi pokazuje oryginał tego dokumentu.)
Warto sobie uświadomić, że jeszcze rankiem 3 maja 1791 roku sam król Stanisław August, Stanisław Małachowski i Ignacy Potocki nanosili poprawki w tekście Ustawy Rządowej. Te zapiski zobaczycie w krótkim materiale filmowym.
ZAPRASZAMY do zadumania nad poezją Wisławy Szymborskiej i wirtualnych odwiedzin w archiwum.
A dodatkowo na weekend majowy częstujemy fragmentami wiersza ,,Nic dwa razy" Wisławy Szymborskiej
"(...) Czemu ty się, zła godzino,
z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś - a więc musisz minąć.
Miniesz - a więc to jest piękne.
Uśmiechnięci, współobjęci
spróbujemy szukać zgody,
choć różnimy się od siebie
jak dwie krople czystej wody."
B.D.