2024-05-10

9 mają uczniowie klas trzecich przystąpili do Ogólnopolskiego Testu Trzecioklasisty. Test rozpoczął się o godzinie 9:00 i składał się z czterech części sprawdzających opanowanie umiejętności słuchania, czytania ze zrozumieniem, matematycznych i przyrodniczych. Uczniowie byli trochę zestresowani, ale w opanowaniu emocji pomógł krótki filmik relaksujący z bohaterem Bratkiem. Bratek poprowadził ćwiczenia ruchowe, oddechowe i uspokajające. Po tej chwili relaksu trzecioklasiści z ochotą zaczęli rozwiązywać kolejne zadania. Egzamin skończył się o 11:30, wszyscy mieli zadowolone miny i pełni optymizmu poszli do domu. Patrząc na entuzjazm naszych trzecioklasistów kończących pierwszy etap swojej nauki, wyniki na pewno będą wysokie!

2024-05-10
 
"Majsterkowo" to warsztaty skierowane do wszystkich uczniów w wieku od 6 do 12 lat. Zajęcia są bezpłatne i skierowane do grup szkolnych i prowadzone w Castoramie na terenie całej Polski. 7 maja uczniowie klas 2a  i 2b uczestniczyli w warsztatach "Majsterkowo", gdzie  pod okiem specjalistów z Castoramy wykonali samodzielnie zaprojektowaną pracę. Uczniowie nauczyli się, jak posługiwać się młotkiem, gwoźdźmi, muliną i kawałkiem drewna, aby wykonać samodzielnie piękną dekorację. Podczas tej lekcji techniki uczniowie z pasją pracowali i każdy miał wyjątkowy pomysł, jak zrealizować swoją wizję serca.
2024-05-10

8 maja w naszej szkole miała miejsce niecodzienna uroczystość. Na okoliczność Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23.04) oraz Dnia Bibliotekarza (8.05) zaprosiliśmy całą społeczność naszej szkoły na salę gimnastyczną, gdzie podczas akademii prowadzonej przez Lenę i Magdę z kl.IV poznaliśmy historię święta i zagłębiliśmy się w zalety czytania książek.

Punktem kulminacyjnym było przedstawienie pt.: "Sąd nad książką". Przenieśliśmy się na parę chwil do sali sądowej, gdzie ważyły się losy książki. Na szczęście oskarżycielowi zabrakło rzeczowych argumentów, a wzywani przez obrońcę kolejni świadkowie przywoływali sfery życia, w których książka okazuje się być niezastąpioną towarzyszką człowieka. Sędzina nie miała wątpliwości co do wyroku - książka na zawsze pozostanie z nami!

Aktorzy z klasy VIb i VII świetnie odegrali swoje role. Zespół wokalny pod opieką pani Gabrysi oraz zespół instrumentalistów pod czujnym okiem (i uchem) pani Gosi ubogacił muzycznie nasze spotkanie.

2024-05-01

29 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć uczniom to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, klasy II a, II b, V, VI b i VII przygotowały wiersze i piosenki. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 233 lat i dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Również sprzyjająca okoliczność do pielęgnowania patriotyzmu wśród uczniów.

2024-04-20

W tym roku odbyła się dwunasta edycja  akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile, w której brała udział również nasza szkoła. Akcja ta  upamiętnia rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – 19 kwietnia 1943 roku. Uczniowie wykonywali żonkile – symbol solidarności i pamięci tragedii warszawskich Żydów.  Kwiaty związane są z postacią Marka Edelmana – ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę powstania otrzymywał żonkile od anonimowej osoby i sam składał żółty bukiet pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Podczas lekcji historii uczniowie klas starszych oglądali filmy edukacyjne przygotowane specjalnie na tę okazję przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin – „Zdążyć przed Panem Bogiem”, „Było – nie ma – jest” oraz „Pamięć drobinek”. Samorząd szkolny przygotował okolicznościową gazetkę oraz apel.

2024-04-20

W dniu 18 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs ,,Nasza Europa". Konkurs dotyczył znajomości zabytków, obrazów, dań, flag i ogólnych ciekawostek o Europie. 
Najlepsi w konkursie:
I miejsce klasa V
II miejsce klasa VII
III miejsce klasa VI a
Wszystkim drużynom gratulujemy!

2024-04-19


Beboki, Utopce, Żytnie Baby czy Podciepy to bohaterowie śląskich legend, o których uczniowie klas trzecich dowiedzieli się 11 kwietnia, podczas warsztatów edukacji regionalnej w baranowickim zamku. Prowadzący z wielkim zaangażowaniem opowiadali o dawnych wierzeniach ludzi żyjących na Śląsku. Uczniowie wcielili się w bohaterów niektórych legend tworząc wspaniałe przedstawienia. Podsumowaniem warsztatów była praca plastyczna przedstawiająca Utopka wynurzającego się ze stawu i piosenka. Dzieci były bardzo zaciekawione zdobytymi informacjami, bo w drodze powrotnej długo dyskutowały na temat bohaterów warsztatów.

2024-04-19

17 kwietnia uczniowie starszych klas wzięli udział w wyjeździe do Katowic na edukacyjny koncert symfoniczny w NOSPR. Uczniowie zobaczyli okazały budynek NOSPR, który robi wrażenie na każdej osobie, która sie w nim znajdzie. Następnie wysłuchali przepięknych kompozycji znanych twórców, ale również mieli okazję posłuchać co o utworach mieli do powiedzenia dyrygent Vladimir Fanshil oraz pianista Krzysztof Książek. Koncert prowadzony  był przez panią Agatę Kwiecińską. 

W programie usłyszano:

Bohuslav Martinů - Uwertura na orkiestrę H 345
Fryderyk Chopin  -Fantazja A-dur na tematy polskie na fortepian i orkiestrę op. 13
Stanisław Moniuszko -  Uwertura fantastyczna „Bajka”
 
 
2024-04-17

Na konkurs wpłynęło wiele prac, które ilustrowały najpopularniejsze z baśni Andersena: Małą Syrenkę, Królowę Śniegu, Księżniczkę na ziarnku grochu, Calineczkę, Brzydkie kaczątko i Dziewczynkę z zapałkami.
Nagrodzono prace:
I miejsce – Olivia Widera za il. Królowa Śniegu
II miejsce – Helena Karpetea za il. Calineczka
III miejsce – Alicja Liszka – Mała Syrenka

2024-04-06

7 kwietnia obchodzony jest Dzień Pracownika Służby Zdrowia, a to okazja, by o zdrowiu mówić jak najwięcej, a szczególnie o profilaktyce i ratowaniu życia ludzkiego. W ramach Szkolnych Dni Promocji Zdrowia odbywają się lekcje tematyczne, a uczniowie naszej szkoły przygotowali niezwykle ważną prezentację, która została przedstawiona podczas spotkania w sali gimnastycznej naszej szkoły w piatek 5.04.2024 roku. Była to doskonała okazja do podziekowania wszystkim zaangażowanym osobom, dzieki którym możliwy był zakup i montaż na ścianie budynku naszej szkoły Defibrylatora AED. Podziękowania zostały przekazane przedstawicielkom Rady Rodziców Szkoły oraz Przedszkola, przedstawicielom firm: Bilans, Artech, Leon. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Zamysłowa za zakupy na naszych kiermaszach, wszystkim osobom piekącym ciasta i przygotowującym ozdoby Wielkanocne. Gościem wydarzenia był również wice prezydent Rybnika pan Wojciech Świerkosz, radny naszego miasta pan Franciszek Kurpanik oraz wieloletnia dyrektorka naszej szkoły - pani Bożena Fros. 

Dziękujemy każdemu za wsparcie tak ważnego zakupu dla społeczności całej naszej dzielnicy. 

2024-04-06

5 kwietnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim odbył się finał XI Regionalnego Konkursu Poetyckiego ...daj mi SŁOWO.

Nagrodzono młodych adeptów pióra z naszego regionu w dwóch kategoriach – klasy VII-VIII szkół podstawowych oraz szkoły średnie.

2024-04-03

21 marca 2024 roku odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur” W konkursie wzięło udział 27 uczniów z klas od III do VIII. Uczniowie przez 75 minut zmagali się z zadaniami matematycznymi  o różnym stopniu trudności. Każdy uczestnik konkursu otrzymał na pamiątkę układankę przestrzenną.

2024-03-28

W wiosenno-świątecznym konkursie Easter Bonnet wzięło udział 17 uczniów naszej szkoły. Wszystkie kapelusze były piękne, kolorowe  i pomysłowe. Po podliczeniu wszystkich głosów oddanych przez nauczycieli naszej szkoły przyznano nagrody w dwóch kategoriach

2024-03-28

Ukraińskie dzieci- uczniowie dodatkowych zajęć z języka polskiego - spotkali w naszej szkole już w Wielkim Tygodniu, w środę, zapracowanego Zajączka. Podobnie jak w Polsce (choć w innym terminie ze względu na kalendarz) na Ukrainie króluje tradycja pisanek wielkanocnych. Całe rodziny zdobią kolorowe jajka na wielkanocne stoły i do koszyczków. Pisanki wręcza się także na prezent, a czasami nawet jako znak miłości. W okresie przedświątecznym we Lwowie odbywa się jarmark wielkanocny, na którym można zakupić ozdoby świąteczne, podobnie jak w naszej szkole.

2024-03-28

22 marca klasy pierwsze odwiedziły zameczek w Czernicy. W czasie warsztatów było robienie pisanek, naszyjników i breloczków. Był też czas na tańce, zabawy a nawet na lody. 

Tekst: Aneta Jakubska

2024-03-27

Quiz "Jej twarz brzmi znajomo" rozstrzygnięty! Ilość osób biorących udział w sympatycznych zmaganiach przerosła nasze oczekiwania!

2024-03-25

W dniach 20 i 21 marca 2024r klasa 8a  odwiedziła Szkołę Branżową I stopnia oraz Zespół Szkół Budowlanych w Rybniku, gdzie uczestniczyła w dniach otwartych obu placówek. Ponadto 21.03 odbyły się Targi Edukacyjne, gdzie wszystkie rybnickie szkoły ponadpodstawowe prezentowały swoje oferty. Uczniowie mogli porozmawiać z  innymi osobami ze szkół i zapoznać się z profilami każdej placówki. Targi Edukacyjne  większości  osobom pomogły wybrać dalszą ścieżkę edukacyjną. 

tekst i zdjęcia: Hanna Widera

2024-03-25

Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny klasy pierwsze połączyły swoje siły na warsztatach plastycznych. Powstały pisanki i wiosenne torebki prezentowe.

tekst i zdjęcia: Aneta Jakubska

2024-03-22

21 marca uczniowie klasy 7 wzięli udział w wyjściu do Teatru Ziemi Rybnickiej na konferencję dla uczniów klas 7 rybnickich szkół, zorganizowaną przez Policję oraz fundację Eltrox. Tematyka konferencji "Wyłącz hejt - włącz szacunek" była niezwykle ważna i jest odpowiedzią na problemy współczesnych nastolatków. Uczniowie wysłuchali prelekcji policjanta na temat odpowiedzialności karnej oraz psycholog biznesu na temat manipulacji w mediach. 

Kolejnym punktem dnia był już odpoczynek i relaks na lodach w kawiarni oraz wspólna zabawa na rybnickim Rynku, gdzie trwały obchody Światowego Dnia Zespołu Downa oraz Wielkanocny Jarmark. 

 

2024-03-22

W dniu 20.03.2024r. w naszej szkole odbyły się pierwsze warsztaty z Resiliency Gardens Seeds Program International. Panie z organizacji Fundacja NATURALnego Rozwoju prowadziły warsztaty dotyczące zakładania przyszkolnego ogródka warzywnego. W warsztatach wzięła udział klasa 2a oraz dzieci świetlicowe. Uczniowie uczyli się jak prawidłowo sadzić i wysiewać warzywa. Sadziły między innymi sałatę, kalarepę i cebulę. Zajęcia trawły 1,5 godziny i obejmowały część teoretyczną oraz praktyczną. Przyniosły dużo pozytywnych emocji, zatem z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie i efekty naszej pracy.

 

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej